Ankara’nın, tarihi Osmanlı yıllarına dayanan, en köklü lezzetlerinin başında gelen, Ankara simidi sizler için özenle hazırlanmaktadır. Tarihi 600 yıl öncesine dayanan Ankara simidi,  simid-i halka olarak anılmaktaydı. Zamanla ismindeki “halka” sözcüğünden kurtularak simit olarak anılmaya başlayan bu lezzet, bugün hala kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi konumundadır. Osmanlı’da kolay imal edilmesi ve saray ahalisi tarafından oldukça beğenilmesi sebebiyle sık sık tüketilen Ankara simidi, bugünlerde, fast food beslenme anlayışına karşı savaş vermektedir.

Bu durum karşısında, Ankara simidini tarihi dokusuna uygun, efsanevi lezzetiyle sizlerle buluşturmaya devam edilmektedir. Susam ve pekmezin hamurla birleşerek ortaya çıkardığı bu lezzetle buluşmak için Ankara’ya bir bilet alarak simit fırınlarını ziyaret edebilirsiniz. Ankara simidi sıcak ve taze olarak servis edilirse çok daha iyi olmaktadır. Aradığınız taze ve efsaneleşmiş Ankara simidi tadını bulmak için Ankara’yı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Simidini Yapmak Kolay Mı?            

Ankara simidi tarifi oldukça kolay olmasına rağmen, doğru bir şekilde ve her seferinde aynı lezzetle sizlere sunabilmek için çalışıyoruz. Ankara simidi, lezzetini kullanılan un, susam ve pekmezden alsa da gerçek tadını, kullanılan fırınlardan almaktadır.

Gerçek Ankara simidi odun fırınlarında, odun ateşinde pişirilerek hazırlanmaktadır. Ankara simidine ulaşmak, Ankara dışında yaşayan simit severler için pek de kolay olmadığından, evde simit yapma denemeleri Ankara simidinin içeriği ile ilgili merakı da arttırdı. İşte simit severlerin merak ettiği, lezzetiyle gönüllerde taht kuran Ankara simidinin tarifi…

Ankara simidinin hamurunu hazırlamak için gerekli olan malzemeler:

  • 1.5 çay kaşığı instant ya da kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 3 bardak un
  • 1.5 su bardağı ılık su

Çıtır Ankara Simidi tadını veren özel sosu için gerekli malzemeler:

  • Yarım su bardağı su
  • 1 su bardağı kavrulmuş susam
  • Yarım su bardağı pekmez
  • 1 tatlı kaşığı un

Ankara simidini evde yapmak isteyenler için yapılışı ise şöyle:

Yoğurma kabına ayırdığınız ılık suyu aktarın. Mayayı suyun içine döktükten sonra, elinizle yavaştan karıştırmaya başlayın. Unun yarısını karışıma yavaşça yedirin. Unun yarısını karıştırdıktan sonra, mayanın aktifliğini koruması için 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip, kontrollü olarak yoğurmaya ve un eklemeye devam edin. Ele yapışmayan yumuşak kıvamlı bir hamur elde edinceye kadar 5 dakika yoğurun. Hamuru 45 dakika üzeri kapalı bir şekilde mayalanmaya bırakın.

Hamuru mayalarken susamı tavada yakmadan kavurun. Yarım su bardağı su ile pekmezi, simidi rahatça içine batırıp çıkaracağınız bir kap içinde karıştırın. Bu karışıma 1 tatlı kaşığı un ilave edin. Mayalanan Ankara simidi hamurunu tezgâhtan alıp 6 eşit parçaya bölün. Her bir hamur bezesini, elinizde şekillendirerek, 80 cm olmak üzere fitil formunda açın. Açtığınız fitili, ikiye katlayıp burgu yaptıktan sonra iki ucunu birleştirerek simit şeklini verin. Tüm bezeleri bu şekilde simit haline getirdikten sonra, yağlı kağıt serdiğiniz bir tepsiye dizin.

Hazırladığınız simitleri önce pekmezli suya buladıktan sonra susamla kaplayın. Bu sırada simitlere son şeklini verip hataları düzeltin. Hamur ıslandığı için rahatça düzeltme yapabilirsiniz. Bu aşamada simitleri pişireceğiniz boş tepsiyi, 240 dereceye ayarladığınız fırında ısıtın. Tepsiye yağlı kağıt sermez ve yağlamazsanız, sıcak tepside simitleriniz daha çıtır olacaktır. Sıcak tepsiyi fırından çıkartıp, alabildiği kadar simidi yerleştirdikten sonra tepsiyi soğutmadan yine fırına verin. Simitleri 240 dereceli fırında tam 12 dakika kadar pişirmeniz, fırınınızın durumuna göre yeterli gelecektir.

Evde Ankara Simit yapımı aşamalarını doğru olarak takip ettiyseniz simidinizi afiyetle yiyebilirsiniz. 7’den 70’e tüm Ankaralıların severek tükettiği Ankara simidi için fırınımızı da ziyaret edebilir, taze üretilen simitlerimizden sipariş edebilirsiniz.