Son yıllarda ekşi mayalı ekmek sofralar için cezbedici bir hale gelmeye başladı. Maya ve yararlı bakterileri bir araya getiren ve kökleri milattan öncesine dayanan bu ekmekleri kimileri sağlık için, kimileri ise lezzeti için tercih ediyor. Yine de her gün tüketilen beyaz ekmeğe neredeyse eşit denebilecek derecede çok tercih edildiği aşikar. Artık sofralarda, televizyon programlarında, kafelerde sık sık ekşi mayalı ekmeğe rastlamak mümkün. Peki besin deposu olan bu ekmek türünü tercih etmek neden önemli? Ekşi mayalı ekmeğin kökeni ne zamana dayanıyor? Gelin adeta bir sanat haline gelmiş köklü ve artizan bu ekmeklerin hikayesini beraber inceleyelim.

Ekşi Mayalı Ekmek Nedir?

Bugün ekşi mayalama olarak bildiğimiz bu fermantasyon biçiminin asıl kökenleri eski mısıra dayanır. Dolayısıyla ekşi mayalı ekmekler için ekmeğin ilk haline yakın bir form demek mümkündür. Normal ekmeklerde kullanılan ticari fırın mayasından farklı olarak mayalama işleminde yabani maya veya laktik asitten yararlanılır. Laktik asit un ve suyun karışımıyla doğal olarak ortaya çıkmaktadır. Tarhana, turşu, yoğurt gibi besin maddelerinde de laktik asit bulunur. Laktik asitli gıdalar içeriğindeki insan vücuduna dost bakteriler sayesinde bağışıklık sistemi ve bağırsaklar için oldukça faydalıdır. Ekşi mayalı ekmek de bu gıdalar arasında yer almaktadır.

Artizan ekmek diyebileceğimiz bu ekmeklerin hazırlanma süreci çok daha özenli geçmektedir. Fabrikasyon bir şekilde üretmek mümkün değildir. Bu özellikler ekşi mayalı ekmekleri besin değeri ve lezzet açısından daha özel kılar. İçeriğindeki ekşi mayadan dolayı hafif ekşiye çalan bir tada sahip olan bu ekmekler oldukça büyük ve kabarık formlarıyla bilinmektedir. İçeriğindeki yabani maya ve laktik asit sayesinde ekmeğin kendine ait bu kabarık formu ve lezzeti elde edilir. İnsanlığın tarımı bulmasından beri var olan bu ekmek türü oldukça bereketli ve doyurucudur.

Ekşi Mayalı Ekmeğin İçinde Neler Var?           

Ekşi mayalı ekmek besin değeri açısından oldukça zengin bir ekmektir. Mayasından dolayı doğal bir probiyotik kaynağıdır. Günümüzde probiyotiklerin besin takviyesi ve tedavi desteği olarak eczanelerde hap formunda satıldığı düşünüldüğünde, ekşi mayalı ekmeğin bu kadar tercih edilmesi oldukça anlamlıdır. Vitamin açısından oldukça zengin olmakla beraber özellikle B vitamini ailesini içeriğinde fazlaca barındırmaktadır. Demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve çinko açısından zengindir. Anne adayları ve çocuklar için kesinlikle tercih edilmesi gereken bir ekmek türüdür. Üstelik normal beyaz ekmeğe göre bir dilimindeki protein miktarı çok daha fazladır. Damak tadına göre içeriğinde domates, zeytin gibi ilave gıdaların olduğu artizan ekşi mayalı ekmekler tadabilmek de mümkündür.

Ekşi Mayalı Ekmeğin Faydaları

 Ekşi mayalı ekmek özellikle şeker hastalığını önleme ve insülin direncinin önüne geçme konusunda yardımcı bir besindir. Düşük glisemik indeks değeri sayesinde açlık hissini şeker değerini yükseltmeden bastırır. Zengin besin değeri sayesinde az miktarda tüketildiğinde bile daha fazla doyuruculuk sağlarken vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini karşılar. Dolayısıyla kilo kontrolü açısından oldukça önemli bir seçenektir.

Ekşi mayanın içeriğindeki dost bakteriler sayesinde ekmeğin tüketimi ve hazmedilme süreci sırasında büyük kolaylık sağlanır. Üstelik kısa vadede kolay hazmedilen bu ekmeğin içerisindeki lactobacillus denilen dost bakteriler uzun vadede bağırsak sağlığını arttırarak vitamin ve minerallerin emilimini arttırır. Yenilen besinlerden maksimum verimin alınması sonucunda güçlü bir bağışıklık sistemi elde edilir ve psikolojik olarak kendini iyi hissetme sağlanır. Bağırsakların ikinci beyin olarak nitelendirildiği unutulmamalıdır. Kolay hazmı sayesinde özellikle glüten hassasiyeti olanlar için doğru tercih olan ekşi mayalı ekmekler, içeriğindeki fermantasyon sürecinin sonunda küflenmeye karşı doğal bir koruyuculuk kazanır. Dolayısıyla koruyuculuğu sağlamak için katkı maddesi gibi yöntemlere başvurulmaz. Uzun süre tüketilebilir ve tüketimi sonunda vücuda kattığı faydalı etkiler uzun vadeli ve kalıcıdır.