Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan glütensiz kavramı üzerine birçok soru da beraberinde gelmektedir. Peki, bu glüten nedir nelerde bulunmaktadır. Glüten, bazı tahıl gruplarında bulunan bir protein olmaktadır. Buğday başta olmak üzere çavdar, arpa gibi tahıllarda da bulunmaktadır. Günlük tükettiğimiz ekmek, simit, poğaça, makarna ve paketli gıdaların çoğunda glüten bulunmaktadır. Glüten, kullanıldığı ürünlerde kıvam verme, mayalama ve yapışkan görevini görerek malzemelerin birbirine tutunmasını sağlar.

Glüten, yapışkan bir madde olduğundan hazmı zorlaştıran bir madde haline gelmektedir. Bağırsaklara yapışıp kaldığından vücut tarafından işlenmesi zor bir madde olmaktadır. Glüten alerjisi yani hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları glüten tüketemezler. Vücut tarafından işlenemediği için karında şişlik, ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bunun yanı bağırsak florasını bozduğu için ve bağırsak işlevini düzgün yerine getiremediği için buna bağlı olarak kişilerde; cilt problemleri, vitamin ve mineral eksikliği, saç dökülmesi, bağırsakta yara şeklinde kendini göstermektedir. Glüten alerjisi ve çölyak hastası olan kişilerin glütensiz beslenmesi gerekmektedir.

Glütensiz Ekmek Yapımı

Glütensiz beslenmek isteyenler ve bu şekilde beslenmek zorunda olanlar için fırınımız glütensiz ekmek üretmekte ve satışını yapmaktadır. Ekmek, bizim toplumumuzda sofralarımızın baş tacı olup her öğün yediğimiz bir besin olmaktadır. Glütensiz beslenen kişiler için, glütensiz ekmek her yerde bulunmamaktadır. Bulunsa dahi üretim koşulları gereği çapraz bulaşmaya maruz kalabilmektedir. Bu şekilde üretilen glütensiz ekmekler glüten hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları için uygun değildir. Biz fırın olarak üretim şekline titizlikle özen göstermekteyiz. Glütensiz ekmeklerimiz, glüten hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları için uygundur.

Glütensiz ekmek için birçok un alternatifi vardır. Bakliyat unları, kinoa  unu, karabuğday (grekça) unu, pirinç unu ve uygun nişasta unları ile glütensiz ekmek yapılabilir. Bu un çeşitlerinden karışım yapılarak da glütensiz ekmek yapılabilir. Glütensiz ekmekler kullanılan ürünlerin yapısı gereği çok fazla kabarmazlar. Bu ekmeğin olmadığı anlamına gelmez. Glütensiz unların hazmı kolaydır. Besin değeri kullanılan malzemelerin içeriğine göre değişmektedir. Genelde yüksek besin değeri içeren unlar kullanıldığında oldukça faydalı bir besin haline gelmektedir. Glütensiz ekmekler, normal ekmekler gibi şişirmez, az miktarı bile tok tutar ve hazmı kolay olmaktadır. Glütensiz unlara katılan kuruyemişler, kuru sebzeler, tohumlar ve baharat kullanımları ile farklı çeşitlerde lezzetli ve faydalı glütensiz ekmekler elde ekmek mümkündür. Sağlık açısından ve formunu korumak isteyenler glütensiz ekmekleri rahatlıkla tüketebilirler.

Glütensiz ekmek üretiminde tüm üretim koşullarına harfiyen uymakta ve titizlikle üretimi gerçekleştirmekteyiz. Çapraz bulaşma olmaması için normal üretilin ekmekler ile aynı yerde üretim yapılmaz. Hazırlanmasından, üretimine ve paketlemesine her aşamada çok dikkat ederek glütensiz ekmeklerimizi sizlere sunmaktayız.

Glütensiz Ekmek Satışı

Glüten hassasiyeti olanlar, çölyak hastaları ve glütensiz beslenmeyi tercih edenler için fırınımızda glütensiz ekmek satışımız mevcuttur. Özenle seçilen malzemeler ile ustalıkla yapılan glütensiz ekmekler hem göz zevkine hem de midenize hitap etmektedir. Çapraz bulaşma riski olmadan üretilen ve paketlenen glütensiz ekmeklerimiz herkes için uygundur. Temiz ve sağlıklı ürünlerden elde edilen glütensiz ekmeklerimiz besin değeri olarak oldukça besleyicidir. Asla şişkinlik yapmaz ve besleyici özelliğinden dolayı az tüketimde bile tokluk hissi yaratır.

Glütensiz ekmeğe en uygun karışımı elde edip o şekilde hazırlanmış bir ekmek elde ediyoruz. Bu ekmekleri tüketmek şişkinlik hissi yaşayanlar, karın ağrısı ve mide rahatsızlıkları yaşayanların bu etkilerden korunmasına yardımcı olmaktadır. Sadece fit bir yaşam için bile tercih edilebilen glütensiz ekmekler zengin mineraller içermektedir.