Mor ekmek tüketimi Türkiye’ye yeni gelmiş olsa da Japonya’da zorunlu olarak tüketilmektedir. Türkiye’de ilk kez Malatya şehrinde üretilen bu ekmek, rengi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Tadı da rengi kadar güzel olan bu ekmeğin birçok da faydası bulunmaktadır. Günden güne büyük bir ilgiyle karşılanan bu ekmeğin rengini ve tadını merak edenlerle birlikte popülaritesi git gide artmaktadır. Ekmeğin mor rengine gelmesine neden olan şey, hamuruna koyulan mor meyve ve sebzelerin içinde bulundurdukları pigmentlerdir. İçinde oldukça besleyici malzemelerden oluşan ekmek hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Bu sayede herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir ekmek olma özelliği taşımaktadır

Sosyal medya üzerinde de oldukça popüler olan mor ekmek birçok kişi tarafından önerilmektedir. Fonksiyonel gıdalar arasında yerini alan bu ekmek, hızını kesmeden herkes tarafından tarifi alınıp yapılmaktadır. Sağlıklı beslenen kişilerinde göz bebeği olan ekmek herkesin tüketimine elverişlidir. Peki, mor ekmek tam olarak hangi madde sayesinde bu rengi alıyor? Mormiks, mor ekmeğin rengini vermektedir. Peki Mormiks nedir?

Mormiks Nedir?        

Mormiks, mor renkte olan doğal meyve sebzelerin pigmentinden gelen bir karışımdır. Karışımı elde ederken bilimsel ve klinik yöntemlerle ortaya çıkarılıyor. İçinde; nar, böğürtlen, siyah havuç ve vişne gibi malzemeler bulunur. Bu malzemelerin sağlıklı olan tüm pigmentleri ekmeğe geçerek ortaya, herkes tarafından tüketilen bir ekmek çıkmaktadır. Mormiksten ekmek dışında daha birçok ürün elde edilmektedir. Baklava, makarna, simit ve benzeri hamur işleri buna birer örnektir. Son zamanlarda dondurma ve çiğ köfte de yapıldığı görülmektedir. İçinde bulunan kırmızı meyve ve sebzelerin tadı saflaştırılarak elde edildiği için herhangi bir benzer tat gelmemektedir. Bu sebeple mormiks maddesini uygun olan her gıdada kullanmak mümkündür.

Momriks üretimi ülkemizde İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsünde yer alan Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezinde yapılmaktadır. Bu kurum, fonksiyonel gıdaların yaygınlaşmasında büyük bir rol oynamaktadır. Mor ekmeğin neden sık tercih edeceğinin cevabı tabi ki birçok faydasının olmasıdır. Uzmanlar tarafından da önerilen mor ekmeğin, sadece bir dilimin bile kişiye yeteceği söylenmektedir. Gıda mühendisi olan Onu Palut, Mor ekmeğin diğer ekmeklere kıyasla daha çok antosiyon bulundurduğu bu nedenle bir dilim mor ekmeğin kişinin ihtiyacını fazlasıyla karşılayacağını söylemektedir.

Ülkemizde oldukça yaygınlaşan bu ekmeği tüketirken önerilen miktarda tüketmek önemlidir. Gerçek mor ekmeği anlamak için uzman kişilerin tavsiyelerini uygulamak yeterli olacaktır. Gerçek mor ekmeğe limon sıkıldığında kırmızı bir renge dönüştüğü gözlemlenmektedir. Tüketen kişilerin çoğu bu ekmeğin diğer tüm ekmeklerden daha farklı bir tadı olduğunu söylemekteler. Hem sağlık açısından hem de rengi açısından güzel olan bu ekmeği tüketen kişiler diğer ekmeklere veda ediyor. Mor ekmeğin birçok hastalığı da iyi geldiği bilinmektedir.

Mor Ekmeğin Faydaları

  • Şeker hastaları bu ekmeği rahatlıkla tüketebilecek gruplardan biridir. Şeker kana çok çabuk karışır, diğer ekmekler gibi mor ekmekte buna engel olacak bir faaliyet gösteremez. Fakat mor ekmekte bulunan karışımlar vücuda giren şekeri dengeler ve kana karışmasını da engellemiş olur. Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir ekmek türüdür.
  • Ekmekte bulunun doğal karışımlar vücuda girdiği andan itibaren geniş çaplı bir temizlik yapar. İçinde bulundurduğu antioksidandan dolayı vücut daha temiz ve bağışıklık sistemi daha güçlü bir hale gelir.
  • Kanserlere karşı koruma özelliği vardır. Bu da riski büyük ölçüde azaltır.
  • Kalpte ve karaciğerde detoks etkisi vardır.