Simit 14. yüzyılda Osmanlı döneminde ortaya çıkmış ve insanlara sunulmuş bir sokak lezzetidir. Tarihi kaynaklara göre 1593 yılında unla hazırlanan hamurun halka halini alması ile halka simiti olarak anılmaya başlamıştır. Daha sonra ilerleyen yıllarda bu lezzet padişahlara kadar ulaşmıştır. Padişah 2. Süleyman zamanında sarayda bulunan unlu mamüller arasına eklenmiştir. İlerleyen yıllarda padişahlar tarafından davetlilerine ikram olarak da sunulmuş bir lezzet olmuştur. Bu nedenle tarihte padişah hediyesi olarakta adlandırılmıştır. Geçen yüzyıllar boyunca simitler pek çok farklı malzeme ile lezzetlendirilerek ve birbirinden farklı pişirme tekniklerine maruz kalarak farklı şekillerde oluşturulmuştur.

Simit Nasıl Pişirilir?

Simit yapımı içerisinde kullanılacak malzemeye göre farklılıklar göstermektedir. Fakat içerisinde kullanılan ana malzemeler genellikle sabittir. Simidin yapılması için ilk olarak elenmiş una bir miktar tuz eklenerek iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra ılık suda eritilmiş kuru maya ilave edilmelidir. Hamur yavaş bir şekilde yoğurulmalıdır. İyice yoğurulup kıvamını alan hamur yarım saat- kırk beş dakika dinlenmeye alınmalıdır. Dinlenme süresi hamurun çokluğuna göre değişim göstermektedir. Üzerine serpilecek olan susam bir yanmaz tavada yağ ilavesi yapılmadan rengi değişinceye kadar kavrulmalıdır. Simidin yapımında kullanılan en önemli malzeme olan pekmeze biraz un ve su eklenerek karışım hazırlanmalıdır. Dinlenmiş hamurlardan parçalar alarak simit oluşturmak için halka şekli verip hazırlanan pekmezli karışıma hamur iyice bulanmalıdır. Daha sonra bu halka şeklindeki hamur parçasını kavrulmuş susamlara batırarak her yanı susam ile kaplanmalıdır. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra geriye fırınlama kısmı kalmaktadır. Fırınlama işlemi için fırının önceden ısıtılmış olması gerekmektedir. Isınmış fırında önce yüksek sıcaklıkta daha sonra ısısı düşürülerek pişmeye bırakılmalıdır.

Günümüzde simidin yapılış şekli her zaman klasik değildir. Bulunduğu yöreye göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Buda lezzetinin, yapımında kullanılan malzemelerin ve pişirilme şeklinin değişimler göstermesine neden olmaktadır.

Simit Çeşitleri Nelerdir?

Simit çeşitleri yörelere ve içeriğindeki malzemelere göre çok fazladır. Pek çok çeşidi bulunmaktadır. Her birinin kendine has şekli, tadı ve kokusu bulunmaktadır. Tuzlu, mahlepli, haşhaşlı, kepekli, kaşarlı, kakaolu, amonyaklı, meyveli, sütlü, zeytinli, çörekli, ay çekirdekli olmak üzere pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. İçerisine katılan malzemelere göre farklı lezzetlere sahiptir. İçerisine katılan malzemeler dışında yöresine göre de birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır.

İstanbul Simiti

En çok görülen ve bilinen çeşitlerindendir. İstanbul simiti maya, kavrulmuş susam, su, tuz, un ve pekmez malzemelerinin kullanımı ile yapılmaktadır. Taş fırınlarda genel olarak pişirilmektedir. Sert ve gevrek bir yapıya sahiptir. Ayran ya da çay gibi içecekler ile birlikte tüketimi yapılmaktadır.

Ankara Simiti

Ankara simiti de tıpkı İstanbul simiti gibi aynı malzemelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Farklı olarak hamuruna fazladan pekmez ilave edilmekte ve bayağı koyu bir renkte simidin oluşması sağlanmaktadır.

İzmir Simiti

Simit çeşitleri arasında en popüler olan diğer bir lezzettir. İzmir de gevrek adıyla anılmaktadır. 2 kez pişirilmektedir. İlk olarak pekmezli karışımda sonra fırında pişirilme işlemi uygulanır.

Lezzetli Simit Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

  • Simidin lezzetli olmasında en önemli etkenlerden birisi hamurudur. Hamuru sert bir kıvamda olmalıdır.
  • Pişirme sırasında fırına su konulmalıdır. Bu sayede hamura çıtırlık verilmesi sağlanmaktadır.
  • Simidin daha gevrek olması için pişirilirken imkan varsa metal tepsi yerine taş tabanlı bir malzeme kullanılmalıdır. 
  • Bunlar dışında hamurunun iyi dinlenmiş olması ve kullanılan pekmezin kalitesi de simidin tadını önemli ölçüde etkilemektedir.

Bu püf noktalarına dikkat edilerek lezzetli simitler elde edilmektedir.