İsminden de anlaşılacağı üzere tam buğday tanelerinin içerisinde bulunduğu ürünler için kullanılır. Beyaz ve buğday ekmeğinde ruşeyn ve kepek alınır. Çekirdeğin üç parçasının da un olarak kullanılması ekmeği daha besleyici hale getirmektedir. Ayrıca sindirimin daha uzun sürdüğünü gösterir. Tam buğday ekmeğinde sadece tam buğday unu bulunmaktadır.

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Tam buğday ekmeği, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Bu sebeple birçok uzmanın önerdiği tam buğday ekmeği sindirimi kolaylaştırır, kan şekerinden kolesterole kadar birçok konuda direnç sağlamaktadır. İçerisinde bulunan B1 ve B2 vitaminlerinden dolayı beyin için oldukça önemlidir. B1 vitamini eksikliğinde vücutta görülen halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi problemleri gidermek açısından önem taşımaktadır. Buğday kepeği, tüketildiği takdirde vücut fonksiyonlarını tam anlamıyla daha güçlü bir şekilde gerçekleştirecek ve daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

1.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Tam buğday ekmeği içerisinde B1, B2, B3 ve folik asit, E vitamini, demir, magnezyum, selenyum, potasyum ve antioksidanlar içermektedir. Tam buğday ekmeğinin vitamin ve mineral olarak oldukça zengin bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Tam buğday ekmeğini tükettiğinizde bağışıklık sistemleriniz güçlenir ve vücudunuz hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir.

2.Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Beslenme uzmanlarının önerdiği tam buğday ekmeği, besin değerleri ve zengin lif içeriği ile diyet yapanların listesinde olmazsa olmazlardandır. Lif içeriği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Beyaz ekmeğe göre kalorisi oldukça düşük olan tam buğday ekmeği uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.

3.Sindirimi Kolaylaştırır

Yapılan araştırmaya göre, tam buğday ekmeğinde bulunan lifler sayesinde bağırsakların düzenli çalışması sonunda kabızlığı önler. Metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kolon duvarlarında oluşan iltihapların oluşturduğu ağrı, ishale neden olan sebepleri önlemeye yardımcı olur.

4.Kan Şekerini Kontrol Altına Alır

Düzenli olarak tam buğday ekmeği tüketmek, kan şekerini kontrol altına alır. Çünkü içerisinde zengin enzimler bulunduran magnezyum bulunmaktadır. Bu enzimler, glikoz ve insülin salınımında etkin olarak yer alır. Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı‘na bağlı olarak çalışan FDA belli bir miktar buğday içeren gıdaların doymuş yağ oranının ve kolesterolün düşük olduğunu ve bununda kanser gibi ciddi hastalıkların riskini azalttığını söylemektedir.

5.Cilde Sağlıklı Bir Görünüm Sağlar

Buğday, içerisinde bulunan selenyum açısından zengin olduğu için tüm işlenmemiş tahıllı gıdalar cilt için her şeye sahiptirler. Selenyum sayesinde cildin beslenip kendini yenilemesine yardımcı olur. En önemlisi kırışıklığı azaltır. Buğday cildi esnekleştirerek yaşlanmayı geciktirir. Buğday içerisinde bulunan çinko ve E vitamini sayesinde cilde ışıltı verir. Ultraviyole ışınlarına karşı koruma görevi görmektedir. Ayrıca buğdayın içerisinde bulunan lifler sayesinde vücut leke ve yaraları için mucizevi bir ilaç görevi görmektedir.

6.Göz Sağlığını Korur       

Çinko, B3 ve E vitamini sayesinde katarakt ve görme noktası, makula dejenerasyonu riskini azaltan tam buğday göz sağlığını korumaktadır.

7.Dinç ve Enerjik Hissetmeyi Sağlar

Eksikliğinde vücutta hissedilen yorgunluk, halsizlik, az görme, zihin bulanıklığı ve beceri koordinasyon bozukluklarına yol açan vitaminler B1 ve B vitaminleridir. Tam buğday içerisinde bulunan bu vitaminler beynin ve vücudun enerji üretimini arttırmaktadır. B1 vitamini sağlıklı bir dolaşım sistemi ve kan hücrelerinin oluşmasında önemli rol oynayan hidroklorik asit üretir. Dolayısıyla tam buğday ekmeği tüketildiğinde vücut işlevlerini tam anlamıyla yerine getirecektir. Bu durum kişinin daha enerjik ve dinç hissetmesini sağlayacaktır.

8.Uzun Süre Tokluk Sağlar

Tam buğday, içerisinde bulunan diyet lifleri sayesinde ve düşük glisemik indeksine sahip olmasıyla uzun süre tokluk sağlamaktadır. Bu sebeple kan şekerini aniden yükseltmez ve uzun süre tokluk sağladığı için obezite tehlikesine karşı korumaktadır.